Chrapanie: przyczyny

Według statystyk, chrapanie to problem, który dotyka około 10% społeczeństwa. Spośród wszystkich chrapiących najwięcej jest mężczyzn, bo aż 80%. Znacznie rzadziej z tym problemem borykają się kobiety (najczęściej po menopauzie).

Jakie są przyczyny chrapania?

Chrapanie same w sobie nie stanowi choroby. Jest tylko objawem chorobowym złego przepływu powietrza przez gardło. W zaawansowanym stadnie potrafi być niebezpieczne dla zdrowia – powodować bóle głowy, braki w koncentracji, a nawet doprowadzić do bezdechu sennego.

Chrapanie najczęściej pojawia się u osób, które mają:

  • skrzywioną przegrodę nosową
  • wydłużone podniebienie miękkie
  • powiększone migdały
  • wydłużony języczek

Problem pojawia się także jako objawa innych chorób układu oddechowego.

Na chrapanie wpływa również:

  • stan upojenia alkoholowego
  • otyłość
  • okres po-menopauzalny
  • nadciśnienie tętnicze

Chrapanie – anatomia problemu

Chrapanie powstaje na skutek niedrożności dróg oddechowych. W czasie snu mięśniówka wiotczeje, a tylna część gardzieli opada na tyle, że dotyka języka. Dzięki niewielkiemu otworowi, który pozostaje – możemy swobodnie oddychać. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek problemy z drogami oddechowymi, to mogą pojawić się komplikacje związane z nabraniem powietrza do płuc. Wówczas, organizm wysyła sygnał do mózgu, który do pracy pobudza klatkę piersiową oraz przeponę.

Lekarze potwierdzają – bezdech to rzecz naturalna. Jeśli jednak bezdech pojawia się częściej (minimum 10 razy w ciągu godziny), być może mamy do czynienia z zespołem bezdechu sennego.

Jak radzić sobie z chrapaniem?

Z chrapaniem walczyć można na różne sposoby. Wszystko zależy od tego co stanowi przyczynę uciążliwego problemu. Jeśli jednak trudno sprecyzować, czego objawem jest chrapanie – możesz zastosować się do ogólnych porad:

Schudnij – otyłość i zbyt duży ucisk szyjny może prowadzić do niedrożności.

Odstaw alkohol i tabletki nasenne – powodują zwiotczenie mięśni gardzieli.

Rzuć palenie – papierosy mogą doprowadzić do zalegania śliny w tchawicy.

Ponadto, w aptekach dostępne są środki wspomagające walkę z chrapaniem. Mają postać spray’ów, płynów, a ostatnio nawet tabletek.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*